Bilim insanları, ilk kez yapay zeka kullanarak grip aşısı geliştirdi

Avustralya’da bilim insanları, 20 yıllık çalışmanın ardından yapay zeka kullanarak bir grip aşısı geliştirdi.

Avustralya‘da bilim insanları, ABD‘nin desteği ile ilk kez yapay zeka kullanarak bir grip aşısı geliştirdi. Doç. Dr. Nikolay Petrovsky, bu aşının öncekilerden daha güçlü olduğunu söyledi.

Flinders Üniversitesi’nde bilim insanları yapay zeka kullanarak, tıpta önemli gelişmelere yol açacak bir başarı yakaladı. Yapay zekayla ilk kez grip aşısı üretildi.Avustralyalı yayın kuruluşları ABC ve SBS’e konuşan Doç. Dr. Nikolay Petrovsky, bu aşıyı geliştirmenin 20 yıllarını aldığını, araştırmalarının 15 yıldır ABD tarafından fonlandığını söyledi.

1 yıl içinde klinikte teste başlanacak

“Daha iyi grip aşılarına ihtiyacımız vardı” diyen Petrovsky, bu aşının öncekilerden daha güçlü olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Aşıyı bir aracın motoruna benzetirsek, bu motora ekleyebileceğimiz bir turbo şarj cihazı geliştirdik diyebiliriz. Aşı kısa süre içinde ABD’de 12 ay sürecek klinik testlere başlayacak. Aşının bir özelliği de bağışıklık sisteminin griple mücadeledeki tepkisini güçlendirmesi.”

Nikolay Petrovsky, “İlk defa bir insan tarafından icat edilmemiş bir aşı insanlar üzerinde denenecek” dedi.

Yapay zekanın detaylarını anlattı

Petrovsky aşıyı geliştiren yapay zekayı ise şöyle anlattı:

“Aşıyı geliştiren yazılımın adı Sam. Sam’in bilgi edinme ve bunlardan yeni fikirler üretme gibi teorik yetenekleri var. Tabii ki başta onu eğitmemiz gerekiyor. İşe yaradığını bildiğimiz ilaçları örnek olarak tanıttık. İşe yaramadığını bildiğimiz ilaçları ise başarısız örnekler olarak tanıttık. Bütün bunları Sam’e gösterdik ve Sam de kendi önerisiyle bize geldi. Öneriyi inceledik, test ettik ve işe yaradığını gördük.”

 

 

 

Yorum Yapın

Navigate