Hatalardan Ders Almak

Demek ki neymiş? “Kıbrıs timsahın kuyruğu gibi” değilmiş. Kıbrıs’ın önemini, oranın gaz ve petrol zengini olduğu ortaya çıktıktan sonra mı anladın?
Özür borcun var…

Kıbrıs Türklerinin Türkiye için hayati önemini anlatacak kelime sözlüğümüzde yok. Ama tarih şuurundan ve millet irfanından mahrum bir partizansan bu derdimizi anlayamazsın! Kıbrıs, Türkiye’nin ve Doğu Akdeniz’in kalesidir. Hazreti Osman döneminden bugüne ayrılmaz parçasıdır. Ebediyen diyarı İslâm’dır. Türkiye’nin ayrılmaz parçası ve binlerce şehidin merkadı ve makamıdır. Hz. Muhammed’in süt teyzesi Hale Sultan’ın ve binlerce şehidin mübarek merkadı da orada! İslâm’ın müjdecisi aziz Barnaba Hazretleri’nin makamı da orada. Ama sen ne yaptın? Büyük dava adamı rahmetli Rauf Denktaş’a “Git ülkende konuş!” diyecek kadar hadsizlik yapmadın mı kardeşim?

Hazreti Peygamber, deniz savaşı mücahitlerinin, kara savaşçılarının sevabının on katı sevap kazanacağını müjdelemişti. Bunun üzerine sahabe hazaratı arasında fetih seferlerine katılmak bir büyük sevda ve tutku haline gelmişti. Günahların affı için Muaviye gibi İslâm melikleri bile deniz seferlerine katılmaya can simidi gibi sarılmışlardı.

Buyurun İtibar İadesi Görevine!

Sen de çok iyi biliyorsun ki vacip olan “emri bil maruf nehyi anil münker” emrini yerine getirmeye çalışıyoruz. Kimsenin tehdidinden korkmadan, menfaat beklemeden bu görevi yerine getirmeye çalışıyoruz. Hazreti Peygamber Efendimiz ne buyurdu? “İçinizden bu görevi yerine getiren bir topluluk bulunsun” emrini yerine getirin! Bu görev unutulursa  “önlenemez ve kahredici bir kıyametin” gelmesinden korkulmalıdır. Ve ayrıca şu mübarek sözü hatırlayalım. “Bildiği gerçeği söylemeyenin ağzına ateşten bir gem vurulur!” buyurmuşlar.

Kıbrıs’ın üzerinde ne ilahî, ne tarihî, ne cografî hakka sahip Fransa’nın, İsrail’in, hatta Mısır’ın bile ağzı sulandı. Petrol ve doğalgaz zengini olduğu ortaya çıkan Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ın önemini; Akdeniz Havzası’nın üstüne İsrail, Yunanistan, Mısır hatta Fransa çöreklenmeye başlayınca  mı anladınız?… Demek ki neymiş? Kıbrıs timsahın kuyruğu gibi önemsiz bir yer değilmiş!

1 Comment

  1. Mehmet Garip Reply

    Dun “Ver kurtul” diyorlardı. Uyaranlar neredeyse vatan haini idi.
    Ya Rabb uyandır kullarını.

Yorum Yapın

Navigate