ABD, TÜRKİYE SEÇİMLERİNİ ETKİLEMİŞ MİDİR? NASIL, KİMLERLE? HANGİ PARTİLERLE? HANGİ TARİKATLARLA?

ABD yönetimi, geçtiğimiz hafta Rusya’yı Amerikan seçimlerini etkilemeye çalışmakla itham etti… Rusya ise iddiayı reddetti…
Konu seçimleri etkilemeden açılmışken sormadan edemiyoruz: Acaba emperyal dış güçler Türkiye’deki seçimleri de etkilemiş midir?
Etkilemişse nasıl etkilemiştir?
Kimleri kullanmışlar, kimleri hakketmedikleri halde iktidar koltuğuna oturtmuşlardır? Hangilerini frenlemişlerdir?
Mesela Türkiye’de ABD’nin yardımıyla/ desteğiyle iktidara gelen partiler var mıdır? Hangileridir? Türkiye’deki darbelerde/ ihtilallerde hangi dış güçlerin parmağı vardır, ne boyuttadır?
Hangi dış güçler, hangi partilerle, sivil toplum kuruluşlarıyla (STK), tarikatlarla ve cemaatlerle dirsek temasındadır?
Türkiye’dek hangi partiler seçmenlerine, “ABD’nin desteğini almadan iktidar olmamız mümkün değil!..” reklamını pompalamışlardır?
Dış güçlerin ülkemiz üzerindeki oyunlarını bozmak için bize düşen görev nedir?
İlginizi çekeceğinize inandığımız konuyla ilgili Rusya-ABD arasında geçen bir haber:

ABD, RUSYA’YI ABD SEÇİMLERİNİ ETKİLEMEKLE SUÇLUYOR!..
Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), Başkan Barack Obama’nın talimatıyla Rusya’ya siber saldırıya hazırlanıyor.
NBC News kanalına konuşan Amerikan istihbarat yetkilileri, CIA’in hamlesinin Demokrat Parti’nin seçim kampanyasına gerçekleşen siber saldırılara cevap niteliği taşıyacağını belirtiyor.
Haberde, CIA ilgili birimlerinin Kremlin yönetimini ‘utandıracak’ bir siber saldırı için seçeneklerini Beyaz Saray’a sunacağı, ardından Moskova’ya ‘siber’ cevabın verileceği aktarıldı.
Siber saldırı çalışmasının boyutlarıyla ilgili detay vermeyen yetkililer, ABD’nin teknolojik olarak Rusya’ya bir cevap vermesinin öncelikli amaç olduğu değerlendirmesinde bulundu.
ABD yönetimi, geçen hafta Demokrat Partinin kurum ve seçim kampanyalarına yönelik siber saldırı olaylarıyla ilgili Rusya’yı ilk kez resmen suçlamış ve Moskova’yı Amerikan seçimlerini etkilemeye çalışmakla itham etmişti.
Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, Obama’nın “Rusya’ya siber cevabımız orantılı olacak” ifadesini aktarmıştı.
İlk kez geçen haziran ayında Demokrat Parti yönetimi tarafından gündeme getirilen siber saldırı konusu, arkasında Rusya’nın olup olmadığı tartışmasıyla uzun süre Amerikan kamuoyunun gündeminde kalmış, temmuz ayı sonunda da Demokratların başkan adayı Hillary Clinton açıkça Rusya’yı suçlamıştı.
ABD’li yetkililerin siber saldırılardan Rusya’yı sorumlu tutan önceki açıklamaları, Moskova yönetimi tarafından reddedilmişti.

(kaynak, http://www.milliyet.com.tr/abd-rusya-ya-siber-saldiri-duny…/)

 

Yorum Yapın

Navigate