Tüketici Güven Endeksi son yedi yılın en kötüsü

Hüseyin SEZER

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2017 yılı Ocak ayı ‘Ekonomik Güven Endeksi’ni açıkladı. Reel kesimin Ekonomik Güven Endeksi Ocak ayında bir önceki aya göre %3,9 oranında azalarak 85.7’ye düştü. Bu oran 2009 yılındaki krizden bu yana en düşük değer olarak kayda geçti.   

Aylık tüketici eğilim anketi ile tüketicilerin kişisel mali durumlarına ve genel ekonomiye ilişkin mevcut dönem değerlendirmeleri ile gelecek dönem beklentileri ölçülmekte ve yakın gelecekte yapılması planlanan harcamalarına ve tasarruflarına ilişkin eğilimleri saptanmaktadır.

Anket sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi 0-200 aralığında değer alabilmektedir. Tüketici güven endeksinin 100’den büyük olması tüketici güveninde iyimser durumu, 100’den küçük olması tüketici güveninde kötümser durumu göstermektedir.

Buna göre, Ekonomik Güven Endeksi’nde 100 sınır olarak kabul ediliyor ve 100’ün altında olmak ekonomik kötü gidişin göstergesi.

Açıklanan son rakamlar ekonominin sağlıklı bir zemine oturtulması için yetkililerin pembe tablolar çizme yerine biran önce gerçeklerle yüzleşmeleri ve gerekli tedbirleri acilen almaları gerekmektedir.

Yorum Yapın

Navigate