Türkiye dünyanın plastik çöplüğü mü?.

AB ülkelerinden Türkiye’ye ithal edilen plastik atık oranı son 15 yılda 173 kat arttı.

Çin dünyanın atık çöplüğü olmaya hayır dediği 2018 yılından bu yana, gelişmiş dünyanın plastik atığı dünya geneline yayıldı. En çok da Malezya, Vietnam ve Tayland’a kaydı. Ve sonra bunun büyük bir problem olduğu anlaşıldı.

Şimdi görüyoruz ki, o atıklar Türkiye’ye gönderiliyor. Atık istatistiklerine bakıldığında, Türkiye İngiltere’nin plastik atık ithalatında ilk sırada yer alıyor. Türkiye plastik atığının sadece yüzde birini geri dönüştürüyor. Bu yüzden dünyanın geri kalan atığı ile baş edemeyeceğini söyleyebiliriz. Türkiye gönderilen plastik atıkları ya toprağa atıyor ya da bazı durumlarda yakıyor.

Greenpeace Akdeniz Plastik Proje Sorumlusu Nihan Temiz Ataş, Türkiye’nin kendi çöpüyle baş edemezken başka ülkelerden plastik atık ithal ederek daha büyük çevre sorunlarına kapı açacağı uyarısında bulundu. Plastik atığın geri dönüşümünün zahmetli ve pahalı olduğuna dikkat çeken Ataş, şunları söyledi:

“Türkiye’nin plastik atık ithalatı 2016 yılı başında ayda 4 bin ton iken 2019’da ayda 48 bin 500 tona çıktı. Kontrolsüz plastik atık ithalatı Türkiye’nin kendi geri dönüşüm sisteminde var olan sorunların artmasından başka bir işe yaramayacak.”

Sormak gerekir, Türkiye, dünyanın plastik çöplüğü mü?

Yorum Yapın

Navigate